Шарена Балканска черга обви кюстендилското село Шишковци

Балканска черга е тук в Шишковци за седма поредна година
Балканска черга е тук в Шишковци за седма поредна година / БГНЕС

Шарената Балканска черга се спусна и обви село Шишковци - селото, в което е творил своите прекрасни портрети художникът Владимир Димитров-Майстора, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

За седма поредна година в Кюстендилското село се провежда фестивал на Балканската черга, майсторската скара и домашна ракия, фолклора и занаятите.

„Балканска черга е тук в Шишковци за седма поредна година, тя е тук - колоритна, очакват ни много хора и веселие. Всяка година интересът към нея се увеличава, за кулинарния конкурс тази година участват приятелите ни от град Сурдулица-Сърбия, носят баници, зелници, погачи, от македонския Пробищип идват бабите, които ще покажат как се месят тези зелници”, каза пред БГНЕС организаторът на фестивала Борислав Крумов. Сдружението му „Роден край” е съорганизатор на фестивала съвместно с община Кюстендил и кметство с. Шишковци.

„Когато тук се събере населението на Балканите се вижда, че между нас няма голяма разлика, мелодията е една, но текстовете са различни заради езиците. Но в край на сметка манталитетът на Балканите е един и ние хората можем да бъдем заедно в едно общо европейско семейство без да имаме някакви различия помежду си. Просто тук в Шишковци се събираме, живеем и се веселим заедно, без да имаме никакви проблеми помежду си ”, добави Крумов.

По време на тридневният фестивал се представят традиционните за Балканите занаяти, тази година се акцентира на кюстендилската шевица.

„Въпреки 500-те години робство българката е успяла да съхрани шевицата, народната песен и обичайте. Благодарение на жените се е запазила българската шевица-красива, но с различни за всеки регион на страната символи. Тук в кюстендилско бялото, червеното, жълтото и зелени цветове са най-често използваните”, каза Магдалена Боянова.

На фестивала се провеждат демонстрации като тъкане на стан, грънчарство, изработване на съдове и мебели от ракита, варене на ракия и много други. Във фолклорната програма участват самодейци от цялата страна и гости от Сърбия и Македония.

По-късно днес и утре предстоят демонстрации по авио и ракетомоделизъм, състезание по рязане на дърва и народни борби.

В селото е живял и творил известният художник Владимир Димитров - Майстора. Той е роден през 1882 г. в с. Фролош, идва в с. Шишковци през есента на 1924 г. В шишковското поле Майстора сътворява своите портрети на девойки и композици.

„Ако има рай на земята — това е Кюстендилският край със сърце с. Шишковци“ — споделя той в свое писмо. В селото има няколко обекта, свързани с живота и делото на Майстора. През 1972 г. е изграден центърът с дом-паметник , а през 1982 г. се открива и къща-музей на художника. /БГНЕС