Работодателите излизат на протест на 30 септември

Работодателските организации ще проведат на 30 септември протест срещу поскъпването на електрическата енергия за бизнеса.

Проблемът с електроенергията става все по-тежък. Това заяви изпълнителният председател на БСК Божидар Данев, предаде репортер на БГНЕС.

Той припомни, че на 3 юли е била проведена среща на работодателските организации с премиера Бойко Борисов и е постигната договореност, да бъде внесена пътна карта за промени в енергетиката до 24 юли.

Това обаче не се е случило и цените рязко са увеличени. "Решението на КЕВР влезе в сила от 1 август. Доста е непочтено да се говорят неистини от устата на обществено познати лица", посочи Данев като визира председателя на КЕВР Иван Иванов.

„Добавките в цената на тока имат ръст от 67.6% спрямо миналата година. За средното напрежение - ръстът е 17-20% ръст в цените за бизнеса. България е на второ място в ЕС след Дания по размера на доставката в цената за енергия. Това прави икономиката ни неконкурентоспособна. Така страните към които изнасяме енергия са по-конкурентни”, заяви Данев

Работодателите настояват от 1 ноември цените да електроенергията да се върнат на нивата от преди 1 август 2015г. Второто им искане е да се направи пътна карта за реформи в енергетиката. Искат и законодателни промени, които включват отмяна на възможностите за включване на нови мощности, мораториум върху задължителното изкупуване и изкупуването по преференциални цени на електроенергия от обекти, които са включени в експлоатация след 1 октомври 2015 г., както и разкриване на информация за собствениците, договорите и дейността на дружествата, чието производство се изкупува по преференциални цени.

Работодателските организации искат и оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов.

Според Васил Велев, председател на АИКБ, вече се виждат резултатите от сериозното увеличение в цената на тока. През следващите месеци по думите му ще започнат да затварят врати собствениците на малък и среден бизнес у нас. Освен това ще бъдат освобождавани и много работници, защото сметките за ток са драстично по-високи.

По думите на Кирил Домусчиев, председател на КРИБ, много работодатели вече са говорили с тях и са алармирали, че или трябва да се вдигат цените, или да започнат да съкращават служителите си.

Протестите на 30 септември ще се проведат независимо дали ще бъдат взети някакви мерки от страна на правителството или не. Работодателите обаче настояват правителството да вземе мерки.

По думите на Домусчиев трябва прокуратурата да потърси отговорност от хората, които са подписали договорите за изкупуване на електроенергия от американските централи. Вторият сигнал в прокуратурата ще бъде за изкупуването на електроенергия от ВЕИ-та, защо са получени толкова много разрешителни, защо е изкупувана енергия от ВЕИ-та, които не са получили все още разрешително.

Другата седмица работодателите ще поискат среща с главния прокурор. Ще се проведе и поредица от срещи - с Комисията за защита на конкуренцията, с Комисията за конфликт на интереси и с парламентарните комисии.

Велев припомни, че когато цената на тока е била намалена с 5-10% за индустрията е имало дефлация в продължение на две години и ръст на заплатите с 8%, което е било най-висок ръст за целия Европейски съюз. „В момента обаче цената се увеличава с 15-20%, смятате ли, че ще се запазят цените същите и ще продължи ли ръстът на заплатите”, попита той.

“Много вероятно е предприятия, които редовно са изплащали бонуси и коледни добавки, тази година да лишат работещите, защото бонусите ще заминат към електроенергийната мафия”, коментира Велев. Той обясни, че средно в ЕС битът плаща два пъти и половина по-висока цена от индустрията, което означава, че ако бита плаща 100 евро, индустрията плаща 40 евро. В България това съотношение е следното, ако потребителите плащат 100 лв., бизнесът плаща 70 лв.

Велев посочи, че протестът е крайна форма. Ние се готвим за протест на 30 септември, но не го желаем. Искаме реформи в енергетиката и сме готови да окажем пълна подкрепа за реализирането им, посочи Велев. /БГНЕС