Работодатели плашат да излязат от преговорите

Работодатели пропищаха от минималната заплата.
Работодатели пропищаха от минималната заплата. / БГНЕС

Работодателските организации настояват осигуровките да се изплащат върху цялата заплата, която се получава от работниците, а не както е в момента с осигурителните прагове - да се взимат част от парите, по които се осигуряват официално, а неофициално да се получават останалите пари в плик, предаде репортер на БГНЕС.

Според Васил Велев, председател на Асоциация на индустриалния капитал в България, в началото идеята на въвеждането на осигурителните прагове е била да се изкарат доходите на работещите на светло, с течение на времето обаче това започва да се превръща в бреме за бизнеса и да води до обратен ефект - сива икономика.

Велев посочи също, че ако не се съобрази правителството с работодателските организации, те ще излязат от преговорите. Велев предупреди, че заради вдигането на минималната работна заплата е възможно да бъдат закрити цели сектори и отрасли.

Увеличението на минималните осигурителни доходи е по-малко отколкото представя Министерството на труда и социалната политика, подчерта Велев. По думите му реално договореното с правителството увеличаване на осигурителните доходи е 6,2%, а не 7,5%. Според данните на Велев има 80 пъти разлика между най-голямото и най-малкото нарастване на размера на средния минимален осигурителен доход.

От АИКБ са извадили данни от социологическо проучване, според, което 65% от работещите казват, че повишаването на минималния осигурителен доход е довел до “посивяване” на трудовите отношения, например работят без договор, имат фиктивни договори, не ги осигуряват социално и здравно. При 74% пък това е довело до назначаване на непълно работно време.

“Целите не се постигат, но за сметка на това им много вреди”, коментира Велев. По думите му след Румъния, България има най-голям ръст в минималната работна заплата в целия Европейски съюз. В северната ни съседка обаче няма голяма разлика между средната и минималната заплата.

Велев беше категоричен, че ръстът в минималния осигурителен доход не е релевантен на ръст на инфлацията, БВП и средната работна заплата. Той обясни, че колкото повече се доближава средната минимална работна заплата до средната работна заплата за страната, толкова по-голяма ще бъде безработицата.

Той обясни, че не може да се сравнява трудът на висококвалифицираните работници от ИТ бранша с този на шивачките от някой цех, заради производителността на труда. /БГНЕС