Работодателите отново вдигат на „оранжева степен” готовността за протести

Работодателите отново вдигат на „оранжева степен” готовността за протести
Работодателите отново вдигат на „оранжева степен” готовността за протести / БГНЕС

Ние вдигаме степента на готовност за протести - отново от „жълт” на „оранжев” код, като най-вероятно протестите ще се провеждат пред американските централи и пред ТЕЦ Варна. Това каза Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), предаде репортер на БГНЕС.

На въпроса защо пред ТЕЦ Варна, Велев обясни, че в петък в КЕВР е било внесено заявления от тях, което той резюмира с едно изречението: „искаме и ние като американските централи”.

Днес омбудсманът Мая Манолова се срещна с ръководителите на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Поводът е жалба на Божидар Данев (БСК), Васил Велев (АИКБ), Кирил Домусчиев (КРИБ) и Цветан Симеонов (БТПП), в качеството им на физически лица, срещу т. нар. „американски централи“. Документът бе внесен в деловодството на омбудсмана на 23 март 2018 г.

След срещата стана ясно, че по искане на американските централи Манолова ще има среща и с тях. Омбудсманът ще поиска информация и среща от Министерство на енергетиката, Министерство на финансите, парламентарната комисия по енергетика и КЕВР за това какво правят отговорните държавни институции.

БГНЕС припомня, че ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации, членове на АОБР – Божидар Данев, Васил Велев, Кирил Домусчиев и Цветан Симеонов, в качеството си на физически лица, изпратиха жалба до Омбудсмана на РБ срещу двете топлоелектрически централи, стопанисвани от дружествата AES и „Контур Глобал”.

„Отговорно твърдим, че те в постоянен и непрекъснат режим, с последователност, достойна за по-добри дела ни ограбват ежедневно, ежечасно и ежеминутно, като ни „измъкват” от джобовете по 14 лева на мегаватчас използвана електроенергия“, се казва в жалбата, като се призовава за незабавно разследване и предприемане на мерки за пресичане на това нарушаване на правата на потребителите, „изразяващо се в открит и, на пръв поглед, узаконен грабеж“.

Четиримата жалбоподатели подчертават, че повод за жалбата са разширените правомощия на Омбудсмана на РБ, вследствие на последната поправка в Закона за Омбудсмана от м. февруари т.г., според която националният защитник вече ще има възможност за намеса и в спорове между граждани и други частни субекти (търговци, граждански организации и отделни граждани). В жалбата се припомня, също така, че Асоциацията на организациите на българските работодатели призова Президента на РБ да наложи вето върху промените в Закона за омбудсмана, тъй като се променя цялата философия на закона, в противоречие с европейското право и практика в тази област. /БГНЕС