Васил Велев: С един ход цената на тока за бизнеса може да бъде намалена

За нас е безалтернативно връщането на цените на тока за бизнеса от 1 ноември, заяви Васил Велев.
За нас е безалтернативно връщането на цените на тока за бизнеса от 1 ноември, заяви Васил Велев. / БГНЕС

Държавата след като е решила да оказва такава държавна помощ на американските централи в „Марица Изток” нека да го направи чрез директно плащане от бюджета във фонд „Сигурност на електоенергийната система”, а не това да минава през цената на тока и да е за сметка на потребителите.

Това заяви днес пред медиите в парламента председателят на АИКБ Васил Велев след среща на четири работодателски организации с ПГ на БСП-лява България по горещата тема за неприемливото увеличение на цената на тока за бизнеса.

Вероятността да се променят цените на електроенергията за бизнеса от 1 ноември т.г. не може да бъде оценена в проценти в момента, каза той. Има предпоставки и възможности за това, могат да се върнат цените на старите нива само с едно действие- изваждане на прекомерната държавна помощ за американските централи от цената на електроенергията, подчерта Велев. Само с този ход могат да се върнат старите цени, дори могат да се намалят до нивата от 1 август, защото износът не участва по никакъв начин в поемането на ценовата компонента „задължение към обществото”, поясни представителят на бизнес организацията. Законодателите дадоха такова право на КЕВР да определи сума или принцип, по който да участват, но в момента регулаторът нищо не е направил по въпроса. Има редица надписани сметки и по отношение на ВЕИ-та. Като пример-в проекта на КЕВР за цена на електроенергията от 1-ви юли т.г. бе предвидена цена от 710 млн.лв. за компенсиране на скъпата енергия от ВЕИ, а в решението на регулатора от 1 август тази сума нарасна на 736 млн. лв., след като парламентът прие редица закони, които трябваше да доведат до намаляване на тази сума. Има такива несъответствия, които могат да бъдат преразгледани и от 1 ноември 2015 г. цената на електроенергията за бизнеса да бъде върната там, където беше, посочи Велев. Постигнахме съгласие по предложените от бизнеса законодателни промени и за цялостна реформа в енергетиката, която да доведе до пазарни цени, принципи и защита за енергийно слабите, а не както е в момента - преференциални цени за всички потребители на ток за бита,продължи председателят на АИКБ. Посочихме отново трите източника на скъпа енергия като нямаме различия, че това е недопустима държавна помощ, както и че договорите с американските централи трябва да бъдат прекратени.

Информирахме депутатите за нашата жалба до ЕК, за това, че настояваме за бърз отговор, за да може да бъде решен проблема, както това стана в Полша и Унгария, заяви Велев.Гледаме на нашето евентуално участие в бордовете на държавните енергийни дружества като временна мярка. Правилната мярка е Закон за управление на държавните дружества, листване на миноритарни пакети на борсата и нашите представители би трябвало да бъдат заменени от представители на миноритарните акционери, уточни той. Знаем, че участието ни в управлението на държавни дружества е нож с две остриета, че може върху нас да се струпат упреците, но алтернативата да стоим настрани и да гледаме как продължават разхищенията и безстопанствеността в енергетиката не е за предпочитане. Тя струва много скъпо на индустрията и при тези цени за бизнеса в момента може да доведе до съкращаване на 107 000 работни места според актуален анализ.Чрез законодателни предложения настояваме за разкриване на собствеността, договорите и дейността на всички производители на електроенергия, която се изкупува по преференциални цени. Обществото трябва да знае това, защото е държавна помощ и гражданите да знаят на кого се оказва тя, подчерта Велев.

За протестите нямаме окончателно решение - ако няма протест на обявената дата, то ще има протестна готовност, но за нас е безалтернативно връщането на цените на електроенергията за бизнеса от 1 ноември, заключи той.

Положението в енергетиката се влошава у нас и по тази причина заедно с бизнеса търсим решение за резерви за по-справедливо и по-пазарно ценообразуване, а не както сега - командно-административно от КЕВР, коментира и депутатът Таско Ерменков. Бизнесът трябва да бъде конкурентноспособен, което е свързано и с работни места, цени на стоки и услуги , дори с оцеляването на бизнеса, който е потребител на енергия, допълни той.

Дали представители на бизнеса да влязат в бордовете на държавните енергийни дружества е въпрос на изпълнителната власт, поясни депутатът Корнелия Нинова. Ако това се случи, е нож с две остриета, поради риска от евентуален конфликт на интереси, посочи тя. С бизнеса на днешната среща постигнахме разумно съгласие най-вече по законодателната част- ще гласуваме и подкрепим промени в два закона, които да предотвратят по-нататък изкупуване на електроенергия на преференциални цени. За оставката на ръководителя на КЕВР Иван Иванов Нинова припомни, че левите депутати не са гласували за него да заеме този пост, това не е техен избор, а на мнозинството и от тях не се очаква да оттеглят доверие, което не са дали. /БГНЕС